Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Niezdowa na lekcje poszli w plener, żeby nie było nudno. ZDJĘCIA

Piotr Kozak
materiał organizatora
Uczniowie szkół w Niezdowie pod koniec roku odbywają lekcje plenerowe. To czego na żywo nie da się zobaczyć na geografii, polskim czy plastyce, można w maju i czerwcu zobaczyć na własne oczy.

W ostatnich dniach mieliśmy kilka takich wycieczek. Najpierw maluchy, pod opieką wychowawczyń zwiedzały okolice naszego pięknego Powiśla. Potem uczniowie podstawówki i gimnazjum pod opieką swoich wychowawców zwiedzili już dłuższą trasę połączoną z lekcją muzealną. Trasa obejmowała: Niezdów, Elżbietę, Kluczkowice (gdzie zwiedziliśmy Muzeum regionalne i wystawę geologiczną), następnie Kaliszany i kamieniołomy, potem Piotrawin i jego sakralne zabytki (gotycki kościół, stacje drogi krzyżowej, cmentarz).

Klasy gimnazjalne z Niepublicznego Gimnazjum w Niezdowie, kilka dni później, pod opieką wychowawców, wzięły udział w lekcji plenerowej języka polskiego przeprowadzonej przez Piotra Kozaka. Najpierw zwiedzały Muzeum Multimedialne w Opolu Lubelskim, w którym Katarzyna Ruta-Piłat przedstawiła nam zalety niezdowskiego pałacu, jego wnętrza i wnętrza wykonane w rożnych stylach architektonicznych oraz uraczyła nas popularnonaukowym filmem poświęconym historii miasta. Następnie, po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym, udaliśmy się do Kościoła pw. NMP, w którym z kolei baczniej przyjrzeliśmy się Kaplicy św. Krzyża i wizerunkowi malarza, jaki wykonał freski i ukrył swoją twarz pod postacią jednego z ewangelistów. Ciekawym punktem był również zegar słoneczny na wschodniej ścianie kościoła, o którym niewielu wie, a po renowacji robi na prawdę wspaniałe wrażenie. Rolę przewodnika czynił w tym przypadku polonista - Piotr Kozak.

W Opolu Lubelskim istnieje tak wiele zabytków (budynek banku BP czy karczmy), że żal nie wskazywać młodzieży wiedzy o tych wspaniałych miejscach. Lekcje takie są o wiele ciekawsze, bo uczniowie uświadamiają sobie, że przechodząc obok pewnej kamienicy, zaczynają zdawać sobie sprawę jak bogatą ma ona historię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto