Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ujemny przyrost naturalny nie tylko w Hrubieszowie. Jest się czym martwić

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Jak wynika z tych danych społeczeństwo Hrubieszowa starzeje się. Ten proces jest postępujący. „Sytuacja ta jest z wielu aspektów negatywna dla obecnego i przyszłego rozwoju miasta” – czytamy w dokumencie
Jak wynika z tych danych społeczeństwo Hrubieszowa starzeje się. Ten proces jest postępujący. „Sytuacja ta jest z wielu aspektów negatywna dla obecnego i przyszłego rozwoju miasta” – czytamy w dokumencie Bogdan Nowak
To niepokojące statystyki. Pod koniec grudnia ubiegłego roku w Hrubieszowie mieszkało dokładnie 16 tys. 369 osób. To o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Ogólnie w ciągu ostatnich pięciu lat ludność tego miasta zmniejszyła się 1 tys. 366 osób. Wynika to z raportu o stanie Miasta Hrubieszów za 2022 r, który został przygotowany przez miejscowy magistrat.

Sytuacja w tym malowniczym mieście nad Huczwą nie odbiega od tego z czym mamy do czynienia w innych miastach. „W ostatnich latach znaczący wpływ na zmiany w liczbie ludności na terenie kraju ma przyrost naturalny, czyli różnica między liczbą urodzeń żywych, a liczbą zgonów (…)” - czytamy w dokumencie. „Z danych za 2022 r opublikowanych przez GUS wynika, że w Polsce po raz kolejny odnotowano więcej zgonów niż urodzeń”.

Potwierdzają to hrubieszowskie statystyki.

Mniej urodzeń niż zgonów

W ub. roku w Hrubieszowie urodziło się 81 dzieci. To mniej o 8,7 proc. w porównaniu np. z rokiem 2020. Wówczas przyszło na świat 92 dzieciaków (dla porównania w 2018 r. urodziło się 127 dzieci, a np. w 2019 – 124). Inaczej kształtuje się sytuacja jeśli chodzi o zgony mieszkańców. W raporcie opisano to w taki sposób: „W roku 2022 zmarło 243 mieszkańców m. Hrubieszów i jest to spadek w porównaniu z 2021 rokiem o 10,7 proc (niej o 29 osób), natomiast w porównaniu z 2018 (177 zgonów) jest to wzrost o 37 proc. (66 osób)”.

Efekt? W Hrubieszowie pod koniec 2022 r. odnotowano ujemny przyrost naturalny tj. o 162 mniej urodzeń niż zgonów. Jak to zostało dość obrazowo ujęte w raporcie: „wskaźnikowo w 2022 r. na 1 tys. ludności Hrubieszowa ubyło 10 osób”. Ważne jest także coś innego.

Proces postępujący

W wieku przedprodukcyjnym (czyli takim do 17 roku życia) jest obecnie 15,1 proc. mieszkańców miasta, w wieku produkcyjnym (czyli w przedziale od 18 do 59 roku życia) - 57,6 proc., a w wieku poprodukcyjnym (przyjmuje się, że dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65) – 27,3 proc. Warto zauważyć jak zmienia się ta ostatnia kategoria. Na przykład w 2020 r. mieściło się w niej 25,3 proc. mieszkańców, a np. w 2018 – 23,5 proc.

Jak wynika z tych danych społeczeństwo Hrubieszowa starzeje się. Ten proces jest postępujący. „Sytuacja ta jest z wielu aspektów negatywna dla obecnego i przyszłego rozwoju miasta” – czytamy w tym obszernym dokumencie.

O strategiach, programach i planach

Można się domyślać, że podobne dane demograficzne jak w Hrubieszowie pojawią się także w podobnych raportach przygotowanych przez samorządy naszego województwa (ich sporządzanie jest obowiązkiem ustawowym).

Hrubieszowski raport liczy 146 stron. Znajdziemy tam m.in. ogólne informacje o mieście, szczegółowe informacje o jego finansach, strategiach, programach i planach. Dowiemy się także m.in. jakie inwestycje realizowano w Hrubieszowie w ub. roku. Raport jest dostępny na stronie www.miasto.hrubieszow.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ujemny przyrost naturalny nie tylko w Hrubieszowie. Jest się czym martwić - Zamość Nasze Miasto

Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto