MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku: jak czytać media?

Agnieszka Ciekot
Jak się nie zgubić w dzisiejszym świecie mediów i podawanych przez nie informacji? Jakie są techniki manipulacji informacją? Czy istnieje klucz dzięki któremu możemy właściwie czytać media?

To tylko niektóre zagadnienia jakie zostały poruszone podczas piątkowego wykładu dla słuchaczy opolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Punktem wyjścia do rozważań i dyskusji stanowiły przytoczone, przez ks. dr Marka Pytko z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im.Jana Pawła II w Lublinie, wyniki badań przeprowadzonych na grupie tysiąca mieszkańców Lublina i Warszawy. A te są zatrważające. Jak się okazuje przeciętny ojciec rodziny poświęca dziennie na oglądanie telewizji 5,5 godziny. Natomiast na rozmowę ze swoim dzieckiem tylko 7 minut.

– Przeciętny Kowalski powinien zdawać sobie sprawę z tego jakie treści do niego docierają i co konsumuje. A tak nie jest. Stąd jest potrzeba duchowej lektury mediów – przyznaje ks. Marek Pytko, medioznawca.

Jak zauważa duchowny, dziś przyszło nam żyć w świecie informacji zmediowanej.– Wszystko zależy przez kogo ta informacja przejdzie, przez jaką siatkę. Przynosi ona wówczas takie a nie inne owoce – mówi. Cechą dzisiejszych mediów masowych jest wymieszanie elementów społecznych, politycznych, gospodarczych, religijnych i wielu innych. – Dlatego nie łatwo jest odnaleźć drogę do rozwoju osobistego - przyznaje ksiądz Pytko.

Medioznawcza z KUL podkreśla, że siła uderzenia mediów nie polega głównie na treści, która jest przekazywana. – Choć to też. Ale na pierwszym miejscu chodzi o formę. Każde medium, które włączamy, radio czy telewizję, najpierw konsumujemy formę, a dopiero później treść – tłumaczy duchowny i dodaje: każde medium jest przesłaniem ponieważ ze względu na formę przynosi w człowieku takie a nie inne rezultaty.

Aby w całej tej współczesnej rzeczywistości w której przyszło nam żyć nie zgubić się potrzebny jest każdemu właściwy klucz do odczytu mediów. Jak tłumaczył słuchaczom UTW medioznawcza, są trzy podstawowe poziomy w czytaniu wszystkich przekazów medialnych. Pierwszy czyli to co jest powiedziane, napisane, pokazane. Drugi: to co chce się powiedzieć pomiędzy napisanymi słowami. I trzeci kluczowy: co ten co to napisał chce od nas uzyskać i jaki efekt chce osiągnąć.

– Każda informacja zawsze pozostawia w nas skutki. Pozytywne lub negatywne. Dlatego w duchowej lekturze mediów ważne jest to by czytać i wybierać właściwe źródła informacji – przekonuje ks. Marek Pytko. – Nie wszystkie media są identyczne. Wiele ma niezwykle pozytywny wpływa na społeczeństwo. Mam tu na myśli media publiczne, po roku 1989 – podkreśla. Według duchownego problem jest z mediami prywatnymi i komercyjnymi. - Nie zawsze ich celem jest budowanie człowieka i służenie jemu. Często mają one wyznaczony cel finansowy, chodzi o zarabianie dużych pieniędzy. Choć to co prywatne nie oznacza złe - zauważa.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto