Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usuwanie azbestu na Lubelszczyźnie. Kolejne miliony czekają na chętnych

Agnieszka Ciekot
Mieszkańcy woj. lubelskiego mają szansę na otrzymanie dofinansowania na usunięcie z dachu eternitu.
Mieszkańcy woj. lubelskiego mają szansę na otrzymanie dofinansowania na usunięcie z dachu eternitu. Jacek Babicz
Ponad 6 tysięcy ton rakotwórczego azbestu zniknęło już z naszych dachów. Kolejne tysiące ton mają szansę zniknąć w przyszłym roku. Urzędnicy marszałka zachęcają mieszkańców Lubelszczyzny do korzystania z pieniędzy, które dają nam Szwajcarzy.

Przez cały listopad osoby, które planują w przyszłym roku wymianę pokrycia dachowego i chcą pozbyć się eternitu mogą starać się o dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego.

- Będzie to trzeci nabór wniosków. Mamy zabezpieczone na realizację 14,5 mln zł. Szacujemy, że wystarczy to na objęcie wsparciem około 9 tys. gospodarstw i usunięcie około 22,3 tys. ton wyrobów azbestowych – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

O pieniądze mogą ubiegać się właściciele domków jednorodzinnych i wspólnoty mieszkaniowe z tych gmin, które podpisały z marszałkiem umowę. A takich jest na chwilę obecną 167.

– Uczestniczymy w tym programie od samego początku. I zawsze mieliśmy ponad sto wniosków – mówi Michał Bożym, zastępca burmistrza Parczewa. Tylko w minionym roku w gminie Parczew udało się zebrać i zutylizować blisko 70 ton wyrobów azbestowo-cementowych.

Usuwanie azbestu na Lubelszczyźnie. Wielu chętnych

Że z roku na rok wśród mieszkańców Lubelszczyzny wzrasta zainteresowanie dotacjami na usuwanie wyrobów zawierających azbest widać to doskonale na przykładzie Piask. Do tej pory gmina korzystała tylko ze wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ale zainteresowanie było tak duże, że władze musiały poszukać dodatkowego źródła na sfinansowanie prac związanych z utylizacją eternitu zalęgającego w ich gminie. – Podpisaliśmy już umowę z urzędem marszałkowskim i od przyszłego roku będziemy korzystać też z dofinansowania szwajcarskiego – zapowiada Michał Cholewa, zastępca burmistrza Piask. I dodaje, że ten rok był u nich rekordowy. – Z 80 gospodarstw zniknęło 194 tony wyrobów azbestowych – mówi.

– U nas w przeważającej mierze korzystają z tej formy pomocy właściciele domków jednorodzinnych. Wspólnoty mieszkaniowe nie robią tego z prostej przyczyny - mało jest pokryć dachowych na ich budynkach, które wykonane są z płyt azbestowo-cementowych – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.

Usuwanie azbestu na Lubelszczyźnie. Dzięki pomocy Szwajcarów zutylizowaliśmy już ponad 6 tys. ton eternitu

Dzięki szwajcarskiej pomocy z dachów mieszkańców naszego województwa zniknęło już blisko 6200 ton wyrobów azbestowych. A z dofinansowania skorzystało prawie 7 tys. gospodarstw. Wnioski można składać od 4 do 29 listopada w urzędach gmin. Szczegóły dostępne są na stronie www.azbest.lubelskie.pl


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto