Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2013 r. opolska wieś nie skorzysta już z funduszu sołeckiego

Agnieszka Ciekot
archiwum
archiwum Jacek Babicz
Dzięki niemu budowli place zabaw, wyposażali świetlice, remontowali drogi. A co najważniejsze wokół wspólnych inicjatyw integrowała się cała wieś. Po trzech latach fundusz sołecki w gminie Opole Lubelskie przestanie istnieć.

W tym roku z funduszu sołeckiego mieszkańcy opolskich wsi jeszcze korzystają. Ale władze gminy zdecydowały, że w przyszłorocznym budżecie nie wyodrębnią środków na jego funkcjonowanie. A to oznacza, że sołectwa nie zrobią już sobie placów zabaw, nie utwardzą dróg, czy też nie zakupią wyposażenia do wiejskich świetlic.

- To nie jest likwidacja funduszu sołeckiego jako takiego, ale możemy raczej mówić o czasowym zawieszeniu jego funkcjonowania – tłumaczy Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.

Powód? Gmina szuka oszczędności. - Musimy, podobnie jak inne samorządy, dramatycznie poszukiwać oszczędności w wydatkach bieżących. A tak się składa, że w zasadzie prawie wszystkie środki, które były dysponowane w ramach tego funduszu powiększały właśnie ten rodzaj wydatków – przyznaje burmistrz.

Klamka już zapadła. Sołtysi nie kryją rozczarowania. – Najbardziej na tym ucierpią małe sołectwa, bo po najdrobniejsze fundusze trzeba będzie się zwracać do gminy po kilkanaście razy. A tak byliśmy niezależni. Wystarczyło złożyć poprawnie wypełniony wniosek, żeby dostać pieniądze – przyznaje Mirosław Pietras, sołtys Ożarowa Drugiego. - 350 tys.zł. dla 42 sołectw to co to są za oszczędności przy 40 milionowym budżecie – pyta.

Burmistrz Opola zapewnia, że nie chce pozbawić terenów wiejskich dostępu do środków gminnych. – Chodzi nam o zaproponowanie innego rozwiązania. Aby te środki, które dzisiaj jako rozdrobnione trafiały do ponad 40 sołectw, zostały skierowane również na tereny wiejskie. Ale na jedną, czy dwie konkretne inwestycje, na przykład drogowe, których również bardzo brakuje – tłumaczy.

Władze gminy nie wykluczają, że fundusz sołecki w przyszłości zostanie reaktywowany. - Spełniał on rolę integracyjną wśród mieszkańców wsi, którzy wspólnie wykonywali społecznie wiele prac – przyznaje sołtys Ożarowa. I to była jego największa wartość.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto