18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ZS nr 1 w Opolu Lubelskim: Uczniowie wyśpiewali sobie wycieczkę (ZDJĘCIA)

Jolanta Szczupak
Zespół Wega laureatem puławskiego Przeglądu Poezji, Prozy, Muzyki i Pieśni Niepodległościowej
Zespół Wega laureatem puławskiego Przeglądu Poezji, Prozy, Muzyki i Pieśni Niepodległościowej materiał szkoły
Patriotyzm to postawa, w której wzrastają pokolenia Polaków. Miłość do Ojczyzny zapisana została w wierszach, listach, nowelach i pieśniach. Aby utrwalać pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny organizowane są Konkursy Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej.

Pieśni patriotyczne są – jak określił niegdyś Adam Mickiewicz – „arką przymierza między dawnymi a młodszymi laty” – przechowują zbiorową pamięć, przywołują fakty historyczne, zawierają olbrzymi ładunek emocjonalny.
Warto więc angażować uczniów w takie uroczystości, które pozwalają im wzrastać w duchu miłości do Ojczyzny oraz identyfikować się z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym.

Zespół „Wega” oraz soliści z Zespołu Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim, aby dać świadectwo przywiązania do Ojczyzny, wzięli udział w X Przeglądzie Poezji, Prozy, Muzyki i Pieśni Niepodległościowej pod hasłem „Żeby Polska była Polską” w Puławach pod patronatem Prezydenta Miasta Puławy. Przegląd odbył się w dniach 24-25.10. 2013 r w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” .

Celem tego przeglądu było popularyzowanie twórczości związanej z okresem walk o niepodległość Polski. Konkurencja była bardzo duża, bowiem jest to konkurs o zasięgu wojewódzkim i wzięli w nim udział także uczniowie z Puław, Żyrzyna, Piotrowic, Parczewa, Lublina, Lubartowa, Gołębia, Końskowoli, Ryk.

Tym bardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów. Laureatami tego konkursu zostali: zespół „Wega” w składzie: Joanna Mazurkiewicz, Martyna Śpiewak, Julia Urbańczyk, Gabriela Banach, Kamila Kuzioła, Matylda Pruchniak, Aleksandra Kozak, Zuzanna Szczupak, zajmując I miejsce w kategorii zespoły wokalne – uczniowie szkół podstawowych oraz Joanna Mazurkiewicz, zajmując miejsce II w kategorii soliści – uczniowie szkół podstawowych. Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez panią Jolantę Szczupak. Laureaci otrzymali dyplomy pamiątkowe i nagrody rzeczowe oraz wystąpili w Koncercie Galowym, który odbył się w dniu 11 listopada 2013 r w Domu Chemika. Pieśni patriotyczne i wiersze wykonane podczas tego koncertu przez chór Szczygiełki z Poniatowej oraz laureatów konkursu, nie tylko skłaniały słuchaczy do zadumy nad przeszłością naszej Ojczyzny, ale także były wyrazem szacunku do własnego kraju i jego bohaterów.

Nagrodą główną była wycieczka do Warszawy, która odbyła się w dniu 19.11.2013 r. W wycieczce wzięli udział laureaci ( I i II miejsca ) wszystkich kategorii wiekowych biorących udział w przeglądzie, czyli uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i dorośli. Podczas wycieczki mieliśmy okazję zwiedzić renesansowy Kościół pod wezwaniem Św. Katarzyny i Św. Floriana oraz Domek Loretański w Gołębiu, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Cmentarz Powązkowski w Warszawie oraz budynek Sejmu RP.

Wycieczka ta była nie tylko piękną lekcją historii i patriotyzmu, ale także okazją do wspólnego, ponadpokoleniowego spotkania muzycznego. Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto